The 37th Annual Awards Program

On May 21st at the Uniontown Area Highschool, the annual awards program was held for its 37th year. The following students were awarded scholarships from the following organizations. Thank you to Mrs. Baker for coordinating this event.

  • Abigail Spiker – Lauren Madison Memorial
  • Abigail Rocks – Helen Brice Scholarship
  • Alec Schambach – Helen Brice Scholarship
  • Alec Schambach – Lions club
  • Alec Schambach – Senior Boy
  • Alec Schambac – Daniel John Dice Memorial Scholarship
  • Alec Schambac – Spring Valley New Meadow Run Community
  • Alexandra Constantine – Allen Craft Memorial Scholarship
  • Alexandra Constantine – Nancy Flanegan McManus Nursing Scholarship
  • Alexandra Sekura – Disey E. and Rose M. Simon Memorial
  • Andrew J. Rider – Sergeant Eric Hull Scholarship
  • Courtney Rishel – Glozer Advanced vocational Sholarship
  • Danae Rugola – Cody Nypaver Memorial Scholarship
  • Danae Rugola – Edward T. Yezioro Memorial Scholarship
  • Danae Rugula – UAEA
  • Hannah Walkos – Sandra Buderck Morrison
  • Jayden Thomas – Helen Brice Scholarship
  • Jayden Thomas – Iota Phi Scholarship
  • Jayden Thomas – Harry C. Fee Scholarship
  • Jayden Thomas – Fayette Chamber Student of the month
  • Jayden Thomas – Dr. Carl & Bernice Middleton Family Scholarship
  • Jayden Thomas – Fayette Young Professionals Scholarship fund
  • Jayden Thomas – Lillian’s Legacy Fund
  • Jayden Thomas – Maurice M. Bortz and Bessie D Rinehart Memorial Scholarship
  • Jayden Thomas – Sergeant Eric Hull Advised Fund
  • Karleigh Risha – Helen Brice Scholarship
  • Karleigh Risha – College Club Scholarship
  • Karleigh Risha – Max Nobel Scholarship
  • Karleigh Risha – Jim and Barb Browne Family Fund
  • Karleigh Risha – Mary Jane Wood Scholarship Fund
  • Kaylena Harrell – Allen Craft Memorial Scholarship
  • Kaylena Harrell – Lillian’s Legacy Fund
  • Kaylena Harrell – Helen Brice Scholarship
  • Kaylena Harrell – Class of 59 General
  • Kaylena Harrell – Church of the Brethren Peace Scholarship
  • Larissa Holloman – UHS Hall of Fame for Academics
  • Larissa Holloman – Scott Vrabel Memorial
  • Larissa Holloman – Wolford Swimmer Memorial Scholarship
  • Luke Patton – Arthur and Millicent Gabriel Scholarship Fund
  • Luke Patton – Zackery R. Nelson Memorial Scholarship Fund
  • Luke Patton – Burchinal Family Endowment Fund
  • Luke Patton – Josh Malenke Memorial
  • Luke Patton – UHS Hall of Fame for Arts
  • Macy Mills – Jerod Chapman Memorial
  • Macy Mills – American Assoc of Univer Women
  • Macy Mills – Helen Brice Scholarship
  • Macy Mills -Joseph Marcinek Memorial
  • Macy Mills – Mary Jane Wood Scholarship Fund
  • Macy Mills – Alfred E. Jones & Anna B. Jones Scholarship
  • Macy Mills – FVAA
  • Marissa Muchnock – Class of 59 General
  • Marissa Muchnock -Helen Brice Scholarship
  • Natasha Karchnak – Helen Brice Scholarship
  • Nicole Bevard – Class of 59 Nursing
  • Raelyn Canady – Helen Brice Scholarship
  • Ryan Lenhart – Uniontown Lions Club
  • Ryan Lenhart – Disey E. and Rose M. Simon Memorial
  • Scott Fitzpatrick – UHS Hall of Fame for Athletics

Leave a Reply

Your email address will not be published.